Koszyk 0
Swanson
Kenay
Medverita
Dr. Jacobs
Mercola
Biooil
Olvita
Santini
Aura Herbals
EkaMedica
Makar
Targroch
wellU
Aliness
DietFood
DonumNaturea
Nutrivi

Kolagen do picia – prawda i mity na temat zdrowotnych korzyści

Kolagen do picia stał się ostatnio jednym z najpopularniejszych składników w suplementach i produktach spożywczych. Dla wielu osób stanowi on tajemnicę pięknej skóry, zdrowych stawów i ogólnego dobrego samopoczucia. I właśnie takie informacje docierają do nas z wielu stron. Mówią o tym blogi i reklamy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wiadomości są prawdziwe. W tym artykule rozwiejemy niektóre z tych mitów i przyjrzymy się prawdziwym korzyściom zdrowotnym płynącym z picia kolagenu.

Mity o kolagenie

Jednym z najczęstszych sloganów, jaki możemy usłyszeć w reklamach, jest informacja, że kolagen eliminuje zmarszczki z dnia na dzień.

Nie ma magicznej pigułki ani napoju, który natychmiastowo pozbywa się zmarszczek. Kolagen odgrywa ważną rolę w elastyczności skóry, jednak jego wpływ na redukcję zmarszczek nie jest błyskawiczny. Picie kolagenu może poprawić ogólną kondycję skóry w dłuższej perspektywie, ale nie spowoduje natychmiastowej zmiany. Nie jest to zatem żadna magiczna mikstura młodości, która sprawi, że czas cofnie się o 20 lat.

Każdy kolagen jest skuteczny – to kolejny mit! Nie wszystkie produkty z kolagenem dobrze działają. Skuteczność zależy od jakości kolagenu, jego źródła oraz składników towarzyszących. Niskiej jakości produkty mogą zawierać kolagen w formie trudno przyswajalnej przez ludzki organizm. Jaki kolagen wybrać?

Kupując naturalne suplementy, należy wybierać kolagen rybi, najbardziej zbliżony do białka, jakie produkuje ludzki organizm. Często jest to kolagen w tabletkach, kapsułkach lub w proszku. 

Wiele osób twierdzi, że kolagen do picia zastąpi zdrową dietę. Picie kolagenu nie jest zamiennikiem dla zrównoważonej i zdrowej diety. Nawet najlepszy suplement nie wywoła korzyści, jeśli nie dbamy o ogólną jakość naszego żywienia. Kolagen jest dodatkiem, który może uzupełnić dietę, ale nie może jej zastąpić.

Co tak naprawdę trzeba wiedzieć o kolagenie?

Często mówi się, że kolagen na stawy może zdziałać cuda. To prawda. Białko stanowi kluczową strukturę skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Jego suplementacja może pomóc w utrzymaniu elastyczności skóry oraz zdrowych stawów, szczególnie w starszym wieku, gdy naturalna produkcja kolagenu spada.

Czy jakość preparatów ma znaczenie? Tak! Jeśli decydujesz się na picie kolagenu, wybieraj produkty wysokiej jakości. Kolagen pochodzenia naturalnego, np. rybi kolagen, jest najlepiej przyswajany przez organizm ludzki. Pamiętaj, że każdy dobry sklep z suplementami powinien podawać informacje na temat składów. Starannie czytaj etykiety i wybieraj produkty bez dodatkowych zbędnych substancji. Nigdy nie kupuj suplementów niewiadomego pochodzenia. Mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Kolejna ważna rzecz, o której należy pamiętać, to systematyczność. Skuteczność to długoterminowa gra, dlatego oczekuj realistycznych rezultatów, ale zawsze pamiętaj o codziennej suplementacji. Działanie kolagenu jest widoczne raczej po dłuższym okresie, a nie po kilku dniach. Regularność i cierpliwość są kluczowe. Picie kolagenu jako element codziennej rutyny może przyczynić się do długoterminowych korzyści dla zdrowia skóry, stawów i ogólnego samopoczucia. To samo dotyczy wszystkich leków. Przykładowo, nawet najlepszy kolagen lub suplementy na tarczycę nie poprawią Twojego stanu zdrowia, jeśli nie będziesz ich przyjmować regularnie. 

Czy warto wierzyć we wszystko, co piszą o kolagenie – podsumowanie

Kolagen do picia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie skóry, stawów i ogólne dobre samopoczucie, pod warunkiem że podchodzimy do tego z umiarem i realizmem. Unikaj przesadnych oczekiwań i pamiętaj, że picie kolagenu powinno być uzupełnieniem, a nie zamiennikiem zdrowej diety i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Wybieraj produkty wysokiej jakości, traktuj to jako długoterminową inwestycję w swoje zdrowie, a rezultaty mogą być satysfakcjonujące.Pozostałe wpisy

 • Właściwości zdrowotne owoców suszonych: Dlaczego warto je włączyć do diety?

  Właściwości zdrowotne owoców suszonych: Dlaczego warto je włączyć do diety?

  Suszone owoce, nasiona są niezwykle wartościowym dodatkiem do diety. Bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, bakalie oferują szereg korzyści zdrowotnych, wspomagając różne funkcje organizmu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom bakalii oraz ich unikalnym właściwościom zdrowotnym.

 • Właściwości zdrowotne różnych orzechów: Dlaczego warto je włączyć do diety?

  Właściwości zdrowotne różnych orzechów: Dlaczego warto je włączyć do diety?

  Orzechy to prawdziwe skarbnice zdrowia, pełne niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Ich regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, wspierając zarówno ciało, jak i umysł. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom orzechów oraz ich wyjątkowym właściwościom zdrowotnym.

 • Witamina A i E - witaminy piękna i urody

  Witamina A i E - witaminy piękna i urody

  W wielu kremach i kosmetykach dodawane są witaminy A i E. Warto odpowiedzieć na pytanie, Co dają witaminy A i E.  Są one nazywane witaminami piękna i urody ze względu na korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Oba te składniki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry oraz poprawie ogólnego wyglądu.

Formy dostawy w naszym sklepie

 • Poczta Polska
 • dpd
 • Paczkomaty
 • InPost

Ostatnio oglądane produkty